PODSTAWY ELEKTRONIKI 

Numer katalogowy 5 00 01
W ramach projektu „Doskonalenie podstaw programowych kluczem do modernizacji kształcenia zawodowego” zestaw panelowy Zestawy elementów oraz układów elektrycznych i elektronicznych, został wskazany na liście
Rekomendowanego wyposażenia pracowni i warsztatów szkolnych -
- Pracownia mechatroniki pojazdowej

Zestawy panelowe zostały opracowane przez firmę ,,Mechatronika wyposażenie Dydaktyczne ,, jako uniwersalne konfigurowalne zestawy mogące stanowić wyposażenie szkół kształcących w zawodach obejmujących branże :

- motoryzacyjną – mechanik , elektromechanik , technik pojazdów samochodowych i pokrewne

- rolniczą – mechanizacja rolnictwa , agrotronika

- lotniczą – mechanik lotniczy, technik awionik

Mogą też być wykorzystane przez wszystkie inne szkoły prowadzące zajęcia z zakresu :

- elektrotechniki

- elektroniki

- mechatroniki

 

Zestaw składa się ze stelaża z układem zasilania oraz wymiennych paneli funkcyjnych .

Oferowane są dwie znormalizowane wersje stelaży o różnych gabarytach zewnętrznych ( rózna szerokość i wysokość , przeznaczona dla dwóch lub trzech uczniów ) co pozwala na dostosowanie do potrzeb zamawiającego .

Znormalizowane wymiary paneli oraz sposoby łączenia pozwalają na dowolne kształtowanie zestawu oraz pełną wymienność paneli pomiędzy zestawami .

Konstrukcja paneli umożliwia również używanie ich poza stelażem ( z wykorzystaniem zasilania z akumulatora lub zewnętrznego zasilacza ) .

Niezmienność konstrukcji i uniwersalność zestawu pozwala na stosowanie w zestawach obecnie produkowanych paneli funkcyjnych pochodzących nawet z najstarszych zestawów wyprodukowanych kilkanaście lat temu , jak również uzupełnienie posiadanych zestawów w panele funkcyjne opracowane obecnie .

Każdy panel funkcyjny jest dostępny jako oddzielny produkt co pozwala na stałe unowocześnianie i rozbudowę zestawu w zależności od zapotrzebowania .

Producent oferuje stałe wsparcie eksploatacyjne zestawu w zakresie napraw , dostępu do materiałów szkoleniowych jak również w zakresie szkolenia użytkownika .

Nazwy poszczególnych zestawów będących w ofercie wynikają z umieszczenia w stelażu paneli funkcyjnych o określonym przeznaczeniu . Możliwe jest zestawienie i zamówienie zestawu w dowolnej konfiguracji spełniającej wymagania użytkownika . Firma ,,Mechatronika ,, służy swoją pomocą w optymalnym doborze zestawu .


1. ZASTOSOWANIE

Zestaw panelowy służy do nauki: łączenia, weryfikacji i oceny parametrów podzespołów układów elektronicznych i elektrotechnicznych.

2. MOŻLIWOŚCI

Zestaw panelowy umożliwia naukę praktycznych umiejętności w zakresie łączenia i wykonywania pomiarów obwodów prądu stałego i zmiennego oraz pomiarów parametrów elektrycznych podstawowych podzespołów pojazdowych systemów elektronicznego sterowania. W skład zestawu wchodzą min.: obwody rezystancyjne, pojemnościowe i indukcyjne, półprzewodniki, podstawowe generatory i układy logiczne, przetworniki analogowo-cyfrowe i fotooptycznego przesyłu danych.

Ważną zaletą zestawu panelowego, z punktu widzenia prowadzenia zajęć dydaktycznych, jest możliwość użycia poszczególnych paneli poza stanowiskiem.

Umożliwia to niezależne wykorzystanie każdego podzespołu pojazdowego, do tej części procesu dydaktycznego, w którym uczeń zapoznaje się z jego budową i wykonuje pomiary podstawowych parametrów.

Panelowość zestawu, pozwala na jego dowolną modyfikację dla określonego zadania, oraz potokowe wykonywanie ćwiczeń na wielu stanowiskach w ramach jednego zagadnienia.

W oparciu o załączoną instrukcję ćwiczeń w formie opracowanych plików i ich dowolną modyfikację, możliwe jest tworzenie własnych wzorów kart ćwiczeń, lub sprawozdań w formie skoroszytu.


Połączenia między panelami wykonano za pomocą łączników oraz przewodów, w technologii Hirschmann Test.

Opisy i oznaczenia na panelach wykonane są technologią grawerowania laserem, co zapewnia im wysoką trwałość i odporność na ścieranie.

Ćwiczenie umożliwia:
• Pomiary parametrów, oraz określenie charakterystyk podzespołów elektronicznych, generatorów i wzmacniaczy
• Pomiary wielkości elektrycznych za pomocą przyrządów cyfrowych oraz analogowych lub oscyloskopu
• Poznanie budowy zespołów elektronicznych i ich elementów składowych jak wzmacniacze, generatory oraz inne
• Pomiary wielkości elektrycznych za pomocą przyrządów cyfrowych oraz analogowych lub oscyloskopu
• Przygotowanie techniczne do pracy w warsztatach w zakresie umiejętności techniki pomiarowej3. GŁÓWNE KOMPONENTY ZESTAWU

Zestaw bazowy zestawu.

1 - stelaż zestawu w wersji wybranej przez przez zamawiającego

2 – układ zasilania składający się z :

- Zasilacz

- Panel zasilania ;

- Panel włącznika zapłonu

- Panel bezpieczników topikowych

dostępne napięcia - 13,6V/20A DC oraz 5V/2A DC: aktywna korekcja współczynnika mocy: PFC, PF> 0,95 wymuszone chłodzenie powietrzem przez wbudowany wentylator kontrola prędkości wentylatora w zależności od prądu obciążenia zabezpieczenia przed: zwarciem, przeciążeniem, przepięciem i nadmierną temperaturą

separowane galwanicznie wyjścia obwodów zasilania 12V/DC i 5V/DC -normy bezpieczeństwa zgodne z UL60950-1, TUV EN60950-1 ;

 

UWAGA :Stanowisko może być zasilane z zewnętrznego akumulatora 12V – wymagany jest wtedy dodatkowy panel : włacznik masy 0 01 01

Panele funkcyjne zestawu:


1. Włącznik zapłonu
2. Moduł pomiarowy
3. Mostek RLC
4. Diodowy wskaźnik napięcia
5. Regulator napięcia stabilizowany 8-12V 5A
6. Zestaw rezystorów 15W
7. Zestaw rezystorów
8. Dekada rezystancyjna
9. Zestaw potencjometrów
10. Czujniki Termistorowe
11. Zestaw kondesatorów
12. Zestaw żarówek
13. Tranzystory bipolarne
14. Tranzystory bipolarne - Darlingtona
15. Tranzystor unipolarny MOSFET z kanałem typu N
16. Zestaw cewek
17. Diody
18. Fotoelementy
19. Światłowody - nadajnik
20. Światłowody - odbiornik
21. Wyświetlacz cyfrowy
22. Bramki logiczne
23. Przetwornik A/D
24. Przetwornik D/A
25. Uniwersalny układ czasowy TIMER 555
26. Układ Schmitta
27. Generator astabilny
28. Generator monostabilny
29. Wzmacniacz operacyjny
31. Autotransformator 24V/2x12V
32. Prostownik mostek Graetza

Przedstawiona wyżej kompletacja stanowi wersję maksymalną konfiguracji zestawu panelowego. Skontaktuj się z nami, a my dobierzemy wariant dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości.

UWAGA : integralnym wyposażeniem zestawu jest dokumentacja ,, Opis ćwiczeń ,, zawierająca wprowadzenie teoretyczne stanowiące podstawę prowadzonych zajęć oraz zestaw ćwiczeń możliwych do wykonania z wykorzystaniem zestawu .

Zalecane wyposażenie dodatkowe umożliwiające realizację pełnego zakresu ćwiczeń :

1 – oscyloskop – dwukanałowy z możliwością rejestracji przebiegów


4. BUDOWA

Stanowisko wykonano w formie zestawu panelowego, osadzonego na ramie aluminiowej. Zabudowana jest ona na ruchomym stelażu stanowiska laboratoryjnego. Całość konstrukcji metalowej pokryta jest farbą proszkową dla zapewnienia estetyki i trwałości powłok lakierniczych. Do stelaża przymocowany jest blat roboczy , wykonany z płyty wiórowej laminowanej dwustronnie o grubość 18 mm w kolorze jasnoszarym.

Wymiary całkowite :

- Wersja 1, przeznaczone dla trzech ćwiczących  – 1600 mm x 680 mm x 1780 mm ( szerokość, długość , wysokość )

- Wersja 2 , przeznaczona dla dwóch ćwiczących – 1400 mm x 680 mm 1520 mm ( szerokość, długość , wysokość )5. DANE  TECHNICZNE

Max. pobór mocy

100 W

 

 

Wymiary całkowite

 

Szerokość:

1400 / 1600 mm

Długość:

680 mm

Wysokość:

1520 / 1780 mm

Waga

 

60 / 80 kg